9 Ιουλίου 2022: 3η εκδήλωση ανοιχτών θυρών
![20220709_211410](https://kryoneri.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2022/06/20220709_211410-scaled.jpg)
Το Σάββατο 9 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στο αστεροσκοπείο Κρυονερίου εκδήλωση ανοιχτών θυρών στα πλαίσια του προγράμματος ΕΣΠΑ "Αναβάθμιση του Αστεροσκοπείου Κρυονερίου με σκοπό την εξυπηρέτηση των αναπτυξιακών στόχων της Περιφέρειας Πελοποννήσου". Η εκδήλωση άρχισε με την ομιλία του Δρ. H. Κουλουρίδη με θέμα "Οι γίγαντες του σύμπαντος: Μαύρες τρύπες και σμήνη γαλαξιών" ενώ στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του αστεροσκοπείου και να δουν το νυχτερινό ουρανό μέσα από τηλεσκόπια.