Στις 30 Μαρτίου 2024 ο Διευθυντής του Ινστιτούτου ΙΑΑΔΕΤ και Αντιπρόεδρος του ΔΣ/ΕΑΑ Σπύρος Βασιλάκος και ο Διευθυντής Ερευνών του ΙΑΑΔΕΤ και υπεύθυνος του Αστεροσκοπείου Κρυονερίου Μανώλης Ξυλούρης μίλησαν στην εκδήλωση με τίτλο «Αστεροσκοπείο Κρυονερίου: Το χθες, το σήμερα και το αύριο».
![kryon_01_04_2024_a kryon_01_04_2024_a](https://kryoneri.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2024/03/kryon_01_04_2024_a.jpg)
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον χώρο πολιτισμού της κοινότητας Κρυονερίου Κορινθίας και παρευρέθηκαν ο Υφυπουργός Πολιτισμού κ. Χρίστος Δήμας και ο Δήμαρχος Σικυωνίων κ. Σπύρος Σταματόπουλος, ο οποίοι απηύθυναν χαιρετισμούς κατά την έναρξη της εκδήλωσης.
Το Αστεροσκοπείο Κρυονερίου βρίσκεται σε φάση αναβάθμισης για να μετατραπεί στον μεγαλύτερο διαστημικό κόμβο στην Νοτιοανατολική Ευρώπη. Η χρηματοδότηση ύψους 10,8 εκατομμυρίων Ευρώ από το κεντρικό πρόγραμμα NOA/AEGIS έχει σκοπό την αγορά καινούριων ραντάρ, λέιζερ, ενός νέου υπερσύγχρονου ρομποτικού τηλεσκοπίου και άλλου απαραίτητου εξοπλισμού.
Παράλληλα, η Περιφέρεια Πελοποννήσου χρηματοδοτεί το Αστεροσκοπείο Κρυονερίου με 4,3 εκατομμύρια ευρώ για κτιριακές υποδομές όπως το αμφιθέατρο, ο εκθεσιακός χώρος, γραφεία κ.ά με την συνολική επένδυση να ξεπερνά τα 15 εκατομμύρια ευρώ.
![kryon_01_04_2024_b](http://kryoneri.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2024/03/kryon_01_04_2024_b.jpg)
![kryon_01_04_2024_c](http://kryoneri.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2024/03/kryon_01_04_2024_c.jpg)
![kryon_01_04_2024_d](http://kryoneri.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2024/03/kryon_01_04_2024_d.jpg)
![kryon_01_04_2024_e](http://kryoneri.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2024/03/kryon_01_04_2024_e.jpg)